Izolacje budynków inwentarskich

Izolacja obory

Podstawowymi problemami, oprócz niedostatecznej izolacji cieplnej występującymi w tych obiektach jest skraplanie się pary wodnej i nieuregulowany przepływ powietrza spowodowany błędami w konstrukcji, lub nieszczelnością tradycyjnej izolacji.

Dlaczego odpowiednia izolacja budynków inwentarskich jest tak ważna?

Najważniejszą kwestią dotyczącą nowoczesnych obór, kurników, chlewni hodowlanych jest ich szczelność – a odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza, to warunek zdrowej i wydajnej hodowli. Z tego powodu tak ważna jest ich izolacja. W jej utrzymaniu doskonale pomaga bezszwowa izolacja pianką PUR, przyczyniając się równocześnie do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Zastosowanie natryskowej izolacji z pianki poliuretanowej, umożliwia wykonywanie szczelnych i ekonomicznych budynków inwentarskich.

Optymalna izolacja kurników hodowlanych stanowi kwestię życia i śmierci – dosłownie. Przykładem mogą tu być kurniki dla brojlerów lub kurcząt. W pomieszczeniach tych, szczególnie w pierwszych tygodniach, bardzo istotną rolę odgrywa wysoka temperatura. Dodatkową zaletą jest możliwość zapobiegania przeciągom, co pozwala na ograniczenie śmiertelności zwierząt. W przypadku kurników dla kur niosek podobne znaczenie ma utrzymanie stałej temperatury i także tutaj bezszwowa izolacja pianką spełnia wszystkie oczekiwania. Pozwala ona na wyeliminowanie wahań temperatury, przez które spada produkcja jaj i spożycia paszy, a wzrasta liczba zachorowań wśród zwierząt. Szczelna izolacja pomaga w kontrolowaniu klimatu panującego wewnątrz, niekontrolowany napływ i odpływ powietrza, powoduje niekorzystne dla zwierząt skoki wilgotności oraz temperatury. Dzięki szczelności pianki poliuretanowej, możemy poprawić także ochronę zwierząt przed pasożytami, roztoczami chorobotwórczymi roznoszonymi przez dzikie ptactwo, dostającymi się z zewnątrz do wewnątrz obiektu, zasiedlając włókniste izolacje.
Prawidłowo wykonana izolacja termiczna, eliminuje ryzyko powstawania skropleń na elementach konstrukcyjnych, wilgoć prowadzi do powstawania pleśni i grzybów, oraz szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych wpływających na kondycję zwierząt.

W przypadku hodowli bydła ważne jest utrzymanie odpowiednich temperatur w lecie. Wysoka temperatura otoczenia, ma ujemny wpływ także na odporność trzody chlewnej, ponieważ doprowadza do przegrzewania organizmów (zwłaszcza tuczników), co ułatwia rozwój chorób.

Zastosowanie zamknięto komórkowej pianki poliuretanowej do izolacji dachów znakomicie rozwiązuje ten problem.

Docieplanie budynków inwentarskich pianką PUR

W oborach, chlewniach, stajniach i kurnikach proponujemy proste rozwiązanie – natrysk 3 cm pianki. Taka grubość wyeliminuje większość problemów związanych z utrzymaniem odpowiedniej atmosfery w tych obiektach. W przypadku występowania izolacji ze styropianu wystarczające będzie doszczelnienie dwoma centymetrami pianki.

Uszczelnienie, wyeliminowanie skraplania się oraz delikatne docieplenie spowoduje, że korzyści wynikające z natrysku pianki będą widoczne natychmiast. Pianka tworzy mocną, twardą i niegnijącą, bezszwową warstwę izolacyjną, która jest odporna na kwasy i zasady występujące w chlewniach i oborach, a także insekty i gryzonie. Po natrysku pianka tworzy gładką twardą powierzchnię która umożliwia mycie myjkami ciśnieniowymi, ułatwia to prace przy utrzymaniu czystości i higieny.

Szybkie tempo natrysku piany powoduje, że izolacja obiektów między miotami nie zakłóca harmonogramu produkcji. Na obiekty, które wymagają ogrzewania stosuje się grubszą izolację z pianki poliuretanowej. Przy obecnych cenach opału, zwrot kosztów poniesionych na natrysk pianki jest bardzo szybki.

  • Izolacje przeciwskropleniowe – od 3 do 4cm
  • Izolacje przeciwskropleniowo termiczne – od 4 do 7 cm
  • Izolacje termiczne – od 7 cm

NASZE REALIZACJE